אמנון שמושקוביץ.jpg
ד"ר אמנון שמושקוביץ
"הרפואה הנאצית בתקופת השואה"

הרצאה זו עוסקת בתחום של התפתחות הקונספציה של הגזע האר"י , ומתחילה עם תום מלחמת העולם הראשונה.  מתארת את המצב ששרר באירופה שלאחר המלחמה, מתארת את האנשים שעמדו בראש הרפובליקה הגרמנית . גולשת לסוף המאה התשע עשרה ראשית המאה העשרים ומביאה את הסיפור של המרוץ אפריקה של מדינות אירופה וביניהן גרמניה , כבוש טנזניה ונאמיביה , רצח העם שהגרמנים ביצעו שם בראשית המאה העשרים . נדבר גם על הרופאים הגרמנים שמהם שאב היטלר את הרעיון של גזע עליון .

אמנון מביא את סיפורם האישי של הרופאים הנאצים שעמדו לאחר מכן בראש מערכת הבריאות הגרמנית מתאר את הניסויים הראשונים שביצעו אותם רופאים, שחלקם היו רופאים יידועי שם בעולם הרפואה העולמי ועסקו גם במחקרים בעלי חשיבות רפואית, לעומת ניסויים מחרידים שביצעו באסירי מחנות הריכוז.

נוגע בסוגית התפתחות מדע הגזע בארה"ב ואנגליה בראשית המאה העשרים שהמשכה בגרמניה. בהרצאה יועלו גם סיפורים האישיים של אנשים ששרדו את השואה ועלו בהמשך לארץ ישראל.

 
 
אודות

רופא עצמאי בקופות חולים שונות ,מנתח ראש צואר ורינולוגיה (אף וסינוסים) . במקצועי אני רופא אף אוזן גרון, רופא צלילה מטעם חיל הים ורופא תעופתי מטעם הרשות לתעופה אזרחית. בנוסף, עוסק בריפוי סיני בדיקור , בוגר אוניברסיטת חיפה 1995.

המלצות 

"נפלה בחלקי זכות לשמוע את הרצאתו של אמנון בנושא זה, יחד עם צוות מנהלים בכירים ברשת "אסותא מרכזיים רפואיים"

הנושא תמיד ריתק אותי , ולראשונה שמעתי הרצאה ברורה ומסודרת כרונולוגית, המתארת את התפתחות מקצוע הרפואה ועיסוק הרופאים בתקופת הנאציזם.

ההרצאה היתה מרתקת, ובשילוב עם התלהבות המיוחדת של אמנון, קיבלנו שעה עוצרת נשימה של שיעור היסטוריה חשוב מאין כמוהו.

ההרצאה היתה מגובה בנתונים ברורים ובעדויות מצמררות, והערך המוסף של אמנון כרופא יהודי המתאר את התפתחותו המקצועית של הרופא הנאצי ומעורבותו במלחמה- חיברה את כולנו בצורה עמוקה לכל מילה שנאמרה בהרצאה.

אני סבור שזהו פן חדש ולא מוכר דיו בחקר השואה, והבאת הנושא בצורה ברורה, מדויקת ואמיתית בפני קהל השומעים היא שליחות חשובה לעם היהודי בין אם בישראל ובין אם בגולה.

אני סבור כי יש לעשות כל אשר ניתן להרחיב את קהל השומעים להרצאות אלו בישראל ומחוצה לה, וכי לד"ר אמנון שמושקוביץ תהא בדרך זו תרומה משמעותית לחקר השואה בתחום ייחודי זה והפצתו בעולם."

 

בברכה,

זיו ביטון מנהל בית חולים

אסותא חיפה