סיניה נתניהו.png
סיניה נתניהו
מגמות סביבה ושינוי אקלים בארץ ובעולם 

המים שאנחנו שותים, האוויר שאנחנו נושמים, הים בו אנחנו שוחים, הקרקע, הפרחים, הציפורים ועוד לעולם לא יהיו עוד כבראשית. גידול האוכלוסין, השאיפה לצמיחה כלכלית אישית, ענפית ולאומית, משאבי הטבע אשר נדרשים עבור הצמיחה הכלכלית המיוחלת והמבנים הכלכליים המערכתיים המקומיים והגובלים - כל אלו גורמים לשינויים של פני כדור הארץ עד כדי מצב בו תיקון הנזקים לעתים אינו אפשרי.

בכריית משאבים עבור אספקת המזון שלנו, חומרי גלם לתעשייה ומחצבים לייצור אנרגיה ובשימוש בחומרים אלו להמשך ייצור - אנחנו משנים את הנוף, מזהמים את הסביבה באוויר, ביבשה ובגופי המים ופולטים גזי חממה שגורמים לעליית הטמפרטורה שהיא, בתורה, גורמת לשינוי אקלים ולאירועי מזג אוויר קיצוני.

האם המערכת האקולוגית שלנו בקריסה? האם יותר אנשים חולים ומתים בגלל השפעות סביבה ואקלים? האם בכלל אפשר לעצור את ההתדרדרות הסביבתית? האם המערכות הכלכליות צריכות להשתנות? האם הן יכולות להשתנות? האם בכוחן של טכנולוגיות לשפר את מצבנו? האם אנחנו מבינים את ההשלכות של הפעילות שלנו על בריאותינו ורווחתנו ועל אלו של ילדינו? האם ניתן לשנות דבר מה בהתנהגות שלנו כפרטים או כחברה? האם מה שנכון עבור מדינה מפותחת יסייע במדינה מתפתחת?

קיים מנעד רחב של סוגיות, דילמות, אפשרויות ופתרונות. נדבר ונציץ אל תוך עולם בו החלטות שאנו מקבלים היום יעצבו מחר טוב יותר (או לא).

 
 
אודות

ד"ר סיניה נתניהו היא כלכלנית ישראלית, מומחית לכלכלת משאבי טבע ותשתיות מים. שימשה בתפקיד המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה